آبان پژوه


سد ,، سامانه انتقال و تصفیه خانه

سرنی


رودخانه سرني در استان هرمزگان و در حوضه اصلي خليج فارس و درياي عمان قرار دارد. این رودخانه از دامنه‌های جنوبی کوه مغ شکالدین (از قلل رشته‌ کوه‌های بشاگرد) واقع در منطقه محروم  بشاگرد غربی در 75 کیلومتری جنوب‌شرقی میناب سرچشمه می‌گیرد. در جهت غرب و از میان تپه‌های کم ارتفاع جریان می‌یابد. روستاهای نظیر امام آباد، جاشو، درک بالا و درک پایین را مشروب نموده و وارد دشتهایی نسبتاً مسطح می‌شود. از روستاهای سیمیلی، بن در و قلمان عبداله گذشته و شاخه‌های کوچکی را دریافت می‌نماید. سپس این رودخانه در جهت شمال شرقی به شمال غربی تغییر مسیر داده و پس از عبور از روستاهای قلات رستم و باغک رودخانه سرنی را تشکیل می‌دهد. در ادامه پس از عبور از مجاورت روستای کریان به شاخه زرانی ملحق می‌گردد.

سد مخزنی سرنی شامل یک سدخاکی می باشد که با هدف تأمين بخشی از نياز آب شرب منطقه و حفظ تعادل سفره آب زيرزميني و محيط زيست در استان هرمزگان در 34 كيلومتري جنوب شرقي شهر ميناب دست اجرا می باشد.

رودخانه سرني در استان هرمزگان و در حوضه اصلي خليج فارس و درياي عمان قرار دارد. این رودخانه از دامنه‌های جنوبی کوه مغ شکالدین (از قلل رشته‌ کوه‌های بشاگرد) واقع در منطقه محروم  بشاگرد غربی در 75 کیلومتری جنوب‌شرقی میناب سرچشمه می‌گیرد. در جهت غرب و از میان تپه‌های کم ارتفاع جریان می‌یابد. روستاهای نظیر امام آباد، جاشو، درک بالا و درک پایین را مشروب نموده و وارد دشتهایی نسبتاً مسطح می‌شود. از روستاهای سیمیلی، بن در و قلمان عبداله گذشته و شاخه‌های کوچکی را دریافت می‌نماید. سپس این رودخانه در جهت شمال شرقی به شمال غربی تغییر مسیر داده و پس از عبور از روستاهای قلات رستم و باغکرودخانه سرنی را تشکیل می‌دهد. در ادامه پس از عبور از مجاورت روستای کریان به شاخه زرانی ملحق می‌گردد.

دسترسی به محل این سد از طريق جاده آسفالته بندر عباس به ميناب و سپس از ميناب به دشت كريان و از طریق جاده دسترسي به طول 19 كيلومتر امكان پذير می باشد.